آموزش

چگونه فروشگاه اینترنتی خود را تبلیغ کنیم؟ 11 روش برای تبلیغ فروشگاه اینترنتی

اگر یک فروشگاه آفلاین محبوب دارید، با بازاریابی بیگانه نیستید. اما راهبردهای جذب مشتری برای و تبلیغ فروشگاه اینترنتی ، نوع دیگری از آشنایی با بازاریابی را می‌طلبد. با کمک فروشگاه آنلاینتان خواهید توانست که مشتریان بیشتری را جذب کنید و کنترلی کامل را بر روی تجربه خریدشان داشته باشید. اما این‌طور نیست که صرفا فروشگاه آنلاین را راه‌اندازی کنید و سپس مشتریان خودبه‌خود وارد سایتتان شوند.

در این مقاله بهترین راه‌ها را برای ارائه سایتتان به کاربران و مشتریان اینترنتی معرفی می‌کنیم. هدف ما نه تنها هدایت بازار هدف به سایت شما خواهد بود، بلکه سعی می‌کنیم که با این آموزش، بهترین راه ادغام فروشگاه آنلاین و آفلاین را پیش پای شما بگذاریم. 

جذب مشتری فروشگاه آنلاین

شما می‌توانید برای بازاریابی وب‌سایت تجارت الکترونیک خود به سه مخاطب اصلی زیر فکر کنید و آن‌ها را در نظر داشته باشید.

1- افرادی که پیش‌تر از فروشگاه شما خرید کرده‌اند و حداقل در مورد فروشگاهتان خبر دارند؛

2- افرادی که به دنبال محصولاتی هستند که شما به فروش می‌رسانید؛

3- افرادی که محصولی که شما به فروش می‌رسانید را در صورت اطلاع از وجود داشتنش می‌خواهند.

اگرچه دسته‌بندی سه موردی بالا، دیدی ساده نسب به شرایط است، اما این سه روش می‌توانند به شما در مورد سیاست‌های متفاوت بازاریابی‌تان کمک کنند و دیدی کلی از نحوه تخصیص بودجه و زمان به شما بدهند.

برای اولین گروه یعنی کسانی که در مورد شما می‌دانند، باید ارتباط مستقیمی با آن‌ها داشته باشید. فرقی ندارد که از طریق ایمیل باشد یا از طریق بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی. می‌توانید با آن‌ها به صورت «رایگان» وصل باشید و در این صورت نیاز به بودجه خاصی نخواهید داشت.

برای مخاطبان گروه دوم، باید راه‌هایی را برای آن‌ها پیدا کنید که محصولات یا خدمات مورد نظری را که شما به فروش می‌رسانید، کشف کنند. این می‌تواند به معنی بهره‌برداری از اصول سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر)، تولید محتوا (مثل وبلاگ‌نویسی) و استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو باشد.

در نهایت برای دسته سوم، نیاز دارید که به فرایندهای برندشناسی و برندینگ فکر کنید. آیا شما راه‌حلی را برای مشکل ساده‌ای که آن‌ها حتی از وجودش مطلع هم نیستند ارائه می‌دهید؟ آیا مخاطب هدف شما از راه‌حل و محصولات یک رقیب استفاده می‌کند؟ پاسخ این سوال‌ها، چیزی است که تاثیر بزرگی روی روش شما برای بازاریابی خواهد گذاشت.

وقتی که فروشگاهتان با تمام نکاتی که باید پیش از راه‌اندازیش رعایت کنید، سرپا شد، می‌توانید فروشگاهتان را برای مصرف‌کنندگان فعلی‌تان تبلیغ کنید. با خواندن این مطلب، به شما یاد می‌دهیم که چگونه مشتریان جدید بالقوه را جذب کنید و در این راه‌، روی بودجه خود به بهترین شکل ممکن، مدیریت داشته باشید.

11 راهکار بازاریابی برای تبلیغ فروشگاه اینترنتی

از بازاریابی برای مشتریان فعلی گرفته تا حقه‌های جذب مشتریان جدید، بیایید به یازده راهکاری نگاه بیندازیم که مخاطبان بیشتری را به سمت سایت فروشگاه اینترنتی شما هدایت خواهد کرد.

1- از لیست ایمیل بهره بگیرید

حتی در یک فروشگاه حضوری و آفلاین، مهم است که راهبرد و استراتژی قدرتمندی برای بازاریابی از طریق ایمیل داشته باشید. به هر تعدادی که می‌توانید آدرس‌های ایمیل را جمع‌آوری کنید. از مشتریان بالفعلتان گرفته تا مشتریان بالقوه، افرادی که به رویدادهای فروشگاه شما علاقه نشان داده‌اند و به طور کلی، هر شخصی که گذرش به فروشگاه شما افتاده است، آدرس ایمیل داشته باشید. وقتی که کار خود را آغاز کنید، می‌توانید یک ایمیل به تمام این افراد بفرستید و به آن‌ها وجود فروشگاه آنلاینتان را اطلاع بدهید.

سپس منتظر زمان خوبی برای تخصیص پیشنهادات ویژه از طریق ایمیل باشید. کسانی که در لیست ایمیل شما هستند می‌توانند شامل تخفیفات شوند. لینک ارجاع برای دریافت تخفیف، یکی از بهترین راه‌ها برای آن است که مشتریانتان، سایت فروشگاه آنلاین شما را به دوستان و اعضای خانواده‌شان معرفی کنند.

با وجود شبکه‌های اجتماعی فراوان، ایمیل همچنان یکی از تاثیرگذارترین ابزارها برای بازاریابی است؛ پس بهتر است که به جمع‌آوری ایمیل‌ها در سایتتان نیز ادامه بدهید. بعضی برندها از صفحات پاپ‌آپ استفاده می‌کنند و آدرس ایمیل بازدیدکنندگان را از آن‌ها، در ازای امتیازاتی، دریافت می‌کنند. مثلا کسانی که ایمیل خود را وارد کنند، شامل حمل و نقل محصول رایگان می‌شوند یا می‌توانند در اولین خریدشان، 10 درصد تخفیف بگیرند.

از جریان منظم ارتباطات با لیست ایمیل خود اطمینان حاصل کنید. لحن مشخصی را برای ایمیل‌های خود انتخاب کنید و آن را دوستانه و صمیمی، اما در عین حال بسیار با اعتماد به نفس نگه دارید. در ایمیلتان، امتیازات ویژه، محتواهای جدید، محصولات تازه و دیگر اخبار را به مشتریانتان برسانید و آن‌ها را برای بازدید و خرید از سایتتان، ترغیب کنید.

2- حضور طبیعی خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید

پس از راه‌اندازی فروشگاه آنلاین، شما می‌خواهید که از هر فرصتی برای بالابردن نرخ مشارکت دیجیتال مشتریان خود استفاده کنید. یکی از ساده و در عین حال تاثیرگذارترین راه‌ها، توجه بیشتر نشان دادن به کانال‌های ارتباطیتان در شبکه‌های اجتماعی است. عکس‌های خوش رنگ و لعاب و ویدیوهای جذاب، شبکه اجتماعی شما را به یکی از بهترین جاذب‌های مشتری و بازدیدکننده بدل می‌کند.

همین الان اگر به صفحه اینستاگرام یک برند محبوب مواد غذایی بروید، می‌توانید عکس‌های جذاب و زیبایش را مشاهده کنید. یکی دیگر از راه‌های جذب مخاطب، راه‌اندازی مسابقات و اهدای جوایز به مخاطبان است. شما می‌توانید با وبلاگ‌نویسان مطرح حوزه کاری خود همکاری و از هشتگ‌های مناسب برای پست‌هایتان استفاده کنید.

اگر حضوری فعال و درخشان در شبکه‌های اجتماعی دارید و مخاطب هدف خود را می‌شناسید، اکنون زمان استفاده از این پتانسیل است. تعداد پست‌های خود را افزایش دهید و زمان بیشتری را برای تولید محتوای بصری و ویدیوهای کوتاه و درگیرکننده صرف کنید. مشارکت بیشتر با دنبال‌کنندگانتان، شانس آگاهی دیگر کاربران از شما افزایش می‌دهد. به اشتراک گذاری و تولید محتوای کاربران را در صفحه اجتماعی‌تان تشویق کنید. مثلا بخش رضایت مشتری یا نمونه‌کارها می‌تواند بهترین نوع آگاهی‌بخشی به مشتریان بالقوه‌تان باشد.

اگر شبکه اجتماعی شما به کار بیشتری احتیاج دارد، اکنون زمان آن است. نیازی نیست که در تمام شبکه‌ها حضور داشته باشید. تنها کافی است در شبکه‌هایی خود را مطرح کنید که برای بازار هدف شما مناسب هستند و انرژی خود را آن‌جا صرف کنید.

3- سایت خود را بر اساس اصول سئو، بهینه کنید

کلمه سئو، مفاهیم بسیار زیادی را در بر می‌گیرد و تلاش برای آشنایی و اعمال بهینه‌سازی، می‌تواند شما را به یک حفره بسیار عمیق بکشاند که بیرون آمدن از آن، سخت خواهد بود. به طور خلاصه، سئو، اصولی است که الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر بر اساس آن‌ها، محتواهای سطح اینترنت را با توجه به فایده‌شان برای مخاطب، مرتب می‌کنند. مدیران وب‌سایت‌ها می‌توانند با رعایت و حتی شیطنت در این اصول، سایت خود را به عنوان نتایج برتر در کلمات کلیدی مختلف، مطرح کنند. در اینجا چند نکته کلیدی را به شما می‌گوییم تا آن‌ها را در نظر داشته باشید.

اول از همه، خودتان را به جای کاربرتان قرار بدهید و با ذهن او فکر کنید. بازار هدفتان چگونه در مورد محصولات شما حرف می‌زنند و چه اطلاعاتی را نیاز دارند که بدانند؟

به محتوای روی صفحه دقت کنید. محتوای آن‌پیج یا روی صفحه، به نام محصولات، توضیحات، عکس‌ها و هر گونه محتوای وبلاگ‌نویسی‌ای اطلاق می‌شود که سایت شما از آن بهره می‌برد. بهتر است از زبان و لحنی استفاده کنید که کاربران شما، در هنگام جستجوی محصول یا سوالات متداولشان در موتورهای جستجوگر از آن استفاده می‌کنند.

تگ‌های متا نیز اهمیت بسیار زیادی دارند. تگ‌های عنوان، که مثل سرتیتر برای یک موتور جستجو کار می‌کنند، به آن سرویس جستجوی محتوای اینترنتی کمک می‌کنند که موضوع کلی یک صفحه را تشخیص دهد. هر صفحه سایت شما باید برچسب عنوان منحصربه‌فرد خودش را داشته باشد. توضیحات متا، خلاصه کوتاهی از هر صفحه هستند. وقتی که سایت شما به عنوان یک نتیجه در موتور جستجو انتخاب می‌شود، آن برچسب عنوان و توضیحات متا پیش‌تر از هر چیز دیگری توجه کاربران را جلب خواهد کرد.

4- محتوای جذاب و کاربردی تولید کنید

تولید محتوای متنی، تصویری یا ویدیویی برای افرادی که به دنبال تهیه محصول شما هستند، راهی ایده‌آل جهت جذب مشتری یا تبلیغ فروشگاه اینترنتی است. با این کار اطلاعات سودمندی را برای مشتریان فعلی و جدید خود تولید می‌کنید که برند شما را در جایگاهی معتبر برای آن‌ها قرار می‌دهد.

وقتی مالک شرکت Bavarian Clockworks، رابرت الیس، فروشگاه خود را راه‌اندازی کرد، هدف خود را تهیه صفحاتی کامل و جامع قرار داد تا خریداران را در جریان اطلاعات و جزئیات محصولاتش بگذارد. او در این باره می‌گوید:

«هسته وب‌سایت ما، راهنماهای کاربرانمان است. این محتواها نه تنها ارزش زیادی را برای مشتریان بالقوه‌مان فراهم می‌کنند، بلکه برای سئو نیز فوق‌العاده هستند».

5- از گوگل ادز استفاده کنید

استفاده از گوگل ادز جهت بازاریابی موتورهای جستجو به شما فرصتی جذاب را برای ارائه وب‌سایتتان در نتایج جستجوی کلمات کلیدی ارائه می‌دهد. با این کار، صفحه شما در ابتدای نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. رسیدن به رتبه‌های ابتدایی، هدف بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا همان سئو است اما باید توجه داشته باشید که همچنان گزینه‌های گوگل ادز، بالاتر از باقی نتایج نمایش داده می‌شوند.

تبلیغ فروشگاه اینترنتی گوگل ادز
لوگوی گوگل ادز

بازاریابی موتورهای جستجو، راهی عالی برای تبلیغ فروشگاه اینترنتی شما است؛ زیرا به طراحی خاصی نیاز ندارد و می‌تواند روی روند جذب مخاطب، بسیار تاثیرگذار باشد. شما نتایج این نوع بازاریابی را در لحظه خواهید دید و می‌توانید راهبردهای کسب‌و‌کار خود را با توجه به عملکردتان تنظیم کنید.

6- تبلیغ فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی روشی عالی برای متمرکز کردن سیاست‌های تبلیغاتی هستند؛ زیرا شما می‌دانید که مردم در این شبکه‌ها زمان زیادی را صرف می‌کنند. همان‌طور که اگر بخواهید یک بیلبورد تبلیغاتی را در سطح شهر نصب کنید، بهترین جاده و خیابان، شلوغ ترینشان است. به تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیز، مثل نصب بیلبورد تبلیغاتی نگاه کنید.

اگر مخاطبان شما زمان زیادی را در اینستاگرام صرف می‌کنند و مشتریان زیادی را در توییتر ندارید، بهتر است که هزینه‌های تبلیغات خود را در اینستاگرام صرف کنید.

شما توانایی استفاده از عکس و ویدیوهای موردنظرتان را در تبلیغات خود دارید؛ اما کارتان را کوچک شروع کنید. یک عکس تبلیغاتی می‌تواند راهی مناسب برای معرفی محصولتان به مخاطبان جدید باشد. تصویری ساده ولی درگیرکننده از محصول خود تهیه کنید و با توجه به بازخوردی که دریافت می‌کنید، شیوه و روش خود را بهبود ببخشید.

7- با برندهای دیگر شراکت کنید

یکی از روش‌های کم‌هزینه‌تر برای تبلیغ و برندسازی، استفاده از تبلیغ متقابل است. کسب‌و‌کاری با بازار هدف مشابه خود، اما محصولی متفاوت پیدا کنید. با این کار، هر شریک تجاری، به گروه کاملا جدیدی از مخاطبان و مشتریان دست پیدا می‌کند؛ مخاطبانی که به دنبال محصولات مرتبط هستند. برای مثال اگر شما محصولات کمپینگ را به فروش می‌رسانید، یک تولیدکننده و فروشنده کفش‌های کوهنوردی می‌تواند شریکی ایده‌آل باشد.

روش‌های تبلیغات متقابل متفاوت هستند و راه‌های زیادی برای انجام آن – در هر مرحله‌ای از کسب‌و‌کار اینترنتی‌تان – وجود دارد. اولین کار می‌تواند این باشد که یک وبلاگ یا پادکست مرتبط با فعالیت‌های خارج از خانه را پشتیبانی مالی کنید. حتی با توجه به زمان سال، می‌توانید تخفیفاتی را روی پکیج‌های خود قرار بدهید.

8- در رویدادها و تبادل نظرهای آنلاین شرکت کنید

همان‌گونه که تعداد ارتباطات و رویدادهای اینترنتی افزایش می‌یابند، فرصت‌هایی نیز جهت آگاهی‌سازی در مورد برند شما برای مخاطبان هدفتان، به وجود می‌آید. از تخصص خود استفاده کافی را ببرید و در وبینارها یا کنفرانس‌های مجازی شرکت کنید. با این کار، نام کسب‌و‌کار خود را به گوش این افراد می‌رسانید.

9- بازاریابی اینفلوئنسری را در نظر داشته باشید

اینفلوئنسرها افرادی هستند که مخاطبان آنلاین بسیار زیادی دارند و می‌توانند از این قدرت برای تاثیرگذاری روی رفتار خرید یا فروش مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند.

کار با اینفلوئنسر درست، می‌تواند محصول شما را به تعداد کثیری از مشتریان بالقوه معرفی کند و آگاهی از برند شما را افزایش دهد. برای بهره‌برداری حداکثری از بازاریابی اینفلوئنسری، ابتدا مطمئن شوید که حوزه فعالیت اینفلوئنسر موردنظر شما در راستای محصول یا خدماتی باشد که ارائه می‌دهید و ارزش‌های آن‌ها، با ارزش‌های برند شما، هماهنگ باشد.

اینفلوئنسرها و تبلیغ فروشگاه اینترنتی
اینفلوئنسرها می‌توانند فروشگاه اینترنتی شما را به همگان معرفی کنند

از معمول‌ترین تاکتیک‌ها، درخواست از یک اینفلوئنسر برای نوشتن مطلبی در مورد محصول شما، پست کردن محتوای ویدیویی یا تصویری از نقد یا معرفی محصولتان یا صحبت در مورد برند شما در یک رویداد است. شما می‌توانید محصولی ویژه و شخصی‌سازی شده برای آن اینفلوئنسر بسازید و به فروش برسانید.

10- از اعتبار فروشگاه آفلاین خود مایه بگذارید

اگر فروشگاه حضوری پراسم و رسمی دارید و مشتریان وفادار خود را به دست آورده‌اید، می‌توانید از زمان رودررویی که با آن‌ها سپری می‌کنید برای تبلیغ فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید به گونه‌ای که حس اجبار را به مشتریتان القا نکنید، از آن‌ها بخواهید که پس از خرید و ترک فروشگاه نیز با محصولات و خدماتتان درگیر باقی بمانند. این می‌تواند با دریافت آدرس ایمیلشان باشد یا می‌توانید به آن‌ها سیاست‌هایتان در قبال مشتریان وفادار را توضیح بدهید. اعطای امتیازات ویژه به مشتریان مستمر، می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای جلب رضایتشان باشد. نظر آن‌ها را به رویدادهای ویژه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی‌تان برگزار می‌کنید، جلب کنید.

توزیع تراکت‌های ویژه با کدهای منحصربه‌فرد میان مشتریانتان می‌تواند ایده درخشان دیگری باشد. آن‌ها این برگه‌ها را می‌توانند با دوستان و اعضای خانواده‌شان به اشتراک بگذارند؛ کسانی که در منطقه‌ای که فروشگاه شما وجود دارد، زندگی نمی‌کنند. این کار سبب می‌شود که آن‌ها به سایت فروشگاه اینترنتی شما کشانده شوند. بهترین مبلغان فروشگاه اینترنتی شما، همان مشتریان فروشگاه آفلاین و حضوری شما هستند. آن‌ها می‌توانند خدمات و محصولات شما را در یک منطقه جغرافیایی به وسعت یک کشور تبلیغ کنند و هزینه‌ای هم دریافت نکنند.

11- با ترب پیشرفت کنید

ترب موتور جستجوی کالا و خدمات است. شما با حضور در بین فروشندگان ترب می‌توانید وب‌سایت فروشگاه اینترنتی خود را به بهترین شکل ممکن تبلیغ کنید و مشتریان جدیدی را برای محصولات و خدمات خود پیدا کنید. تمام تلاش تیم ترب در این است که فروشندگان و خریداران هر دو از مزیت بازار رقایتی بهره بجویند و پیشرفت کسب‌وکارهای اینترنتی با سرعت بالاتری انجام شود.

اگر می‌خواهید فروشگاه اینترنتی خود را در ترب ثبت نام کنید، از آموزش جامع ثبت نام در سایت ترب استفاده کنید.

نتیجه گیری

اگر به تازگی آنلاین شاپ خود را راه‌اندازی کرده‌اید، اهمیت بسیار زیادی دارد که اصول و راه‌های تبلیغ فروشگاه اینترنتی را فرا بگیرید. در این مقاله یازده راه تاثیرگذار را برای تبلیغ فروشگاه اینترنتی به شما آموزش دادیم. امیدواریم که با استفاده از این اصول، بتوانید فروشگاه خود را به هدفی که برای آن تعیین کرده‌اید، برسانید.

Torob

هر هفته بیش از ۱ میلیون کاربر از ترب استفاده می‌کنند
محصولات خود را بین میلیون‌ها محصول و در کنار هزاران فروشگاه اینترنتی در معرض دید خریداران قرار دهید.

ثبت فروشگاه
نحوه ثبت نام در ترب

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *