آموزش

11 روش کلیدی برای افزایش نرخ مشارکت در اینستاگرام و شبکه های مجازی

نمی‌دانید که چطور می‌توانید نرخ مشارکت خود را در اینستاگرام بهبود ببخشید؟ مطمئن باشید که در این زمینه تنها نیستید و تعداد بسیار زیادی از رقبایتان نیز با این مشکل مواجه هستند.

در عصر حاضر، برندها نیاز دارند که به معیارهای عملکردی خود نگاهی دقیق‌تر بیندازند و از نظرات، به اشتراک‌گذاری‌ها، تعداد بازدیدها از استوری‌های اینستاگرام و حتی پیام‌های خصوصی در دایرکت برای درک عملکرد خود بهره بگیرند.

در این بخش به راه‌های بهبود استراتژی اینستاگرامتان و نحوه افزایش مشارکت می‌پردازیم.

1- بهترین زمان پست گذاشتن را پیدا کنید

شاید این را نمی‌دانستید اما احتمال بالایی وجود دارد که زمان اشتباه پست گذاشتن شما در اینستاگرام، یا عدم انتشار محتوای جدید به صورت مداوم، سبب محدود کردن نرخ مشارکتتان شده باشد. درست است که راه‌های زیادی برای افزایش مشارکت اینستاگرام وجود دارد؛ اما انتشار محتوا، در زمانی که مخاطبانتان بیشترین استفاده را از شبکه‌های اجتماعی دارند، یک پیروزی راحت را برای شما به ارمغان می‌آورد.

الگوریتم اینستاگرام پست‌هایی را که در زمان بسیار کمی مشارکت‌های زیادی را جذب کرده‌اند، بیشتر پروموت می‌کند. به همین دلیل، معمولا این پست‌ها را در بالای تایملاین دنبال‌کنندگانتان قرار می‌دهد.

برای استفاده از این قابلیت، زمانی را به بررسی آمار اینستاگرام خود اختصاص بدهید تا درک کنید که بهترین زمان برای پست گذاشتن، چه وقتی است.

هر حساب کاربری‌ای، مخاطبان و دنبال‌کنندگان منحصربه‌فردی دارد که در زمان‌های متفاوت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. همچنین اگر کسب و کارتان در وسعت بین‌المللی مشغول به کار است، کسر بزرگی از دنبال‌کنندگان شما در مناطق زمانی متفاوتی نسبت به مقر شما زندگی کنند. اگر جزو این گروه‌ها هستید، محتواهای خود را متناسب با آن منطقه زمانی منتشر کنید.

پیدا کردن زمان درست انتشار پست، نیازمند آزمون و خطاست. پس پیش از آن که استراتژی تولید محتوا شبکه اجتماعی خود را طراحی کنید، باید این زمان را مشخص کنید.

2- به کمک استیکرهای استوری، مشارکت را جذب کنید

بیش از 500 میلیون اکانت اینستاگرامی به صورت روزانه از قابلیت استوری استفاده می‌کنند و این عدد همواره در حال بیشتر شدن است. استیکرهای استوری اینستاگرام یکی از راه‌های خوب برای تشویق و تهییج مخاطبانتان جهت برقراری ارتباط و چت با شما است. همچنین شما می‌توانید این‌گونه انگیزه، نظرات و تجارب مشتریان خود را در مورد کسب‌و‌کار خود بپرسید. در عوض این کار، شما می‌توانید دنبال‌کنندگان وفاداری را نسبت به برند خود جذب کنید.

در زیر تعدادی از راه‌های استفاده از این استیکرها را به شما معرفی می‌کنیم.

استیکر سوال

هیچ چیز به اندازه استیکر پرسیدن سوال نمی‌تواند مکالمه را میان شما و مشتریانتان به وجود بیاورد. در حالی که اینفلوئنسرها از استیکر سوال پرسیدن در اینستاگرام برای این استفاده می‌کنند که خود را بیشتر به دنبال‌کنندگانشان معرفی کنند؛ هیچ دلیلی وجود ندارد که شما این کار را نکنید.

استفاده از این استیکر، فرصتی عالی را برای فالوورهای شما پدید می‌آورد که برندتان را بهتر بشناسند و اطلاعات بیشتری در مورد محصولاتتان به دست بیاورند.

استیکر سوال اینستاگرام
استیکر سوال اینستاگرام

در طرف مقابل، شما هم می‌توانید از دنبال کنندگان حساب کاربری خود سوالاتی را بپرسید و نظرات آن‌ها و جواب‌هایشان را بدانید. مثلا می‌توانید در مورد نوع محصولی که می‌خواهید در سایت فروشگاه آنلاینتان موجود کنید بپرسید.

شما می‌توانید مشارکت، مکالمه و بازخورد مشتریان را همه و همه، در یک استوری به دست بیاورید.

استیکر کوییز

استیکر کوییز استوری اینستاگرام برای شما این امکان را فراهم می‌آورد که سوالاتی مثل «آیا می‌دانستید؟» از دنبال‌کنندگانتان بپرسی و نتایج آن را بررسی کنید.

وقتی که یکی از دنبال‌کنندگانتان به کوییز شما پاسخ می‌دهد، می‌تواند ببیند که درست جواب داده یا پاسخش نادرست بوده. شما نیز می‌توانید ببینید که هر گزینه چقدر انتخاب شده و هر شخص چطور رای داده است.

استیکر شمارش معکوس

اگر می‌خواهید که نظر دنبال‌کنندگان خود را جلب کنید و برای رویدادها و حراج‌هایتان آن‌ها را مشتاق کنید، استیکر شمارش معکوس اینستاگرام مناسب استفاده شما خواهد بود.

دنبال‌کنندگان شما می‌توانند با کلیک روی این استیکر انتخاب کنند که در زمان به پایان رسیدنش، یک نوتیفیکیشن برایشان ارسال شود.

3- انواع محتواها را تست و تحلیل کنید

با آزمون و خطا می‌توانید بهترین انواع محتوا را برای شبکه اجتماعی خود انتخاب کنید. آزمایش فرم‌های مختلف محتوا می‌تواند کار طاقت‌فرسایی باشد. مخصوصا اگر در حال حاضر استراتژی‌تان به خوبی جواب داده باشد و محتواهایتان در جذب مشارکت موفق عمل کرده باشند. اما باید در نظر داشته باشید که همیشه می‌توان بهتر شد.

4- محتواهای ذخیره‌شدنی برای دنبال‌کنندگانتان تولید کنید

محتواهای سیو شده اهمیت بسیار زیادی در محاسبه نرخ مشارکت دارد. یکی از اقدامات جهت بهبود این نرخ، تولید محتواهایی است که مخاطبانتان بعدا به آن‌ها باز خواهند گشت. حال این محتواها می‌تواند یک آموزش جامع باشد یا یک پست طولانی برای یاد دادن یک ترفند خاص.

مثلا شما می‌توانید در یک پست، به رفتارهایی اشاره کنید که سمی هستند و برای حل این مشکل نیاز به تمرین و ممارست وجود دارد. در این صورت، کاربران جهت بررسی دوباره این پست و یادآوری دوباره به خودشان، آن را سیو می‌کنند.

وقتی که برای ایده‌پردازی در مورد محتوای سیو شدنی از طوفان فکری استفاده می‌کنید، به این فکر کنید که چه چیزی برای مخاطبانتان اهمیت دارد و ارزش‌گذاری آن‌ها چگونه است. این محتوا می‌تواند یک اینفوگرافی باشد یا عکس‌های خنده‌دار و نقل و قول‌هایی که کاربرانتان می‌توانند با آن‌ها حس خوبی پیدا کنند.

5- داده‌هایی که مخاطبانتان دوست دارند را منتشر کنید

انتشار محتواهای بخصوص و داده‌محور یک ترند بزرگ در سال 2020 بود. ما نیز اعتقاد داریم که استفاده از این استراتژی می‌تواند به جذب مشارکت کمک کند.

برای مثال شاید کمپین اپلیکیشن محبوب اسپاتیفای با نام Spotify Wrapped را در سطح اینترنت دیده باشید. اسپاتیفای در این کمپین خود داده‌های آماری زیادی را در مورد کاربران و شنوندگان خود منتشر کرد و مخاطبان نیز از آن استقبال کردند.

اسپاتیفای رپد، برای افزایش میزان مشارکت این شرکت
اسپاتیفای Wrapped یک کمپین موفقیت‌آمیز برای شرکت سوئدی بود

شما می‌توانید استفاده از این ترند داده محور را با بررسی اطلاعات آماری خود شروع کنید. برای مثال اگر شما یک فروشنده آنلاین هستید، می‌توانید ببینید که مشتریانتان در چه زمانی بیشترین خرید را انجام می‌دهند؟ کدام محصول بیشترین فروش ماه را دارد؟ چه درصدی از مخاطبان شما رای به فروش محصول جدید داده بودند؟ با کمک این اطلاعات می‌توانید یک محتوای جدید تولید کنید و مشارکت کاربرانتان را نیز به دست بیاورید.

6- کپشن‌های طولانی‌تری بنویسید

آیا می‌دانستید که در کپشن اینستاگرام می‌توانید متن‌هایی به طول 2200 کاراکتر بنویسید؟ این عدد، فضای بسیار بزرگی را برای به اشتراک گذاشتن با مخاطبانتان فراهم می‌آورد. یکی از فاکتورهایی که عملکرد پست اینستاگرامی شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، زمانی است که روی هر پست صرف شده است.

پس یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بهبود مشارکت در اینستاگرام، نوشتن کپشن‌های طولانی‌تر است.

7- در مورد کسب‌و‌کار و برند خود آگاهی بخشی کنید

اخیرا تعداد زیادی از برندها و کسب و کارهای مختلف را می‌بینیم که وجه صادقانه‌تر، واقعی‌تر و آسیب‌پذیرتری از خود را به نمایش می‌گذارند. مخاطبان به این صداقت احترام می‌گذارند و آن را دوست دارند. شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک تولید محتوا، ارتباطی قوی‌تر را با مخاطبان هدفتان بسازید که در نهایت منجر به مشارکت بیشتر خواهد شد.

وقتی که شما خوب را در کنار بد و تلاش‌ها و شکست‌ها را در کنار موفقیت‌ها به دنبال‌کنندگانتان نشان می‌دهید، محتوای تولیدیتان نیز برای آن‌ها ملموس‌تر خواهد شد.

8- المان طنز را به محتوایتان اضافه کنید

ساختن پست‌های اینستاگرامی زمان‌بر، نیازمند تلاش و برنامه‌ریزی دقیق هستند. اما چنین چیزی به معنای آن نیست که نمی‌توانید کمی خوش بگذرانید. به صورت مداوم برندهای بیشتری را می‌بینیم که از عناصر فرهنگ عامه و شوخ‌طبعی در پست‌هایشان استفاده می‌کنند و میم‌ها و موضوعات ترند شده را پوشش می‌دهند.

نرخ مشارکت اهمیت زیادی در پیشرفت کسب و کار دارد
مشتریان جدید، اینجا، اون‌جا، همه جا!

البته که شما باید ارزش برند خود را با توجه به قالب محتواها و لحنتان حفظ کنید. اگر عکس‌های طنز (یا همان میم‌ها) در ارزش‌های برند شما نمی‌گنجند، بهتر است که دورشان را خط بکشید و حس و ظاهر پیج اینستاگرامی‌تان را برهم نزنید.

9- توجه بیشتری به هشتگ‌هایتان داشته باشید

اگر می‌خواهید که مشارکت حساب اینستاگرامی فروشگاه اینترنتی خود را بهبود ببخشید، درک این که کدام هشتگ‌ها باعث بیشتر دیده شدنتان می‌شود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

هر چه از هشتگ‌های قدرتمندتری استفاده کنید، پست‌هایتان بیشتر دیده می‌شوند و مشارکت بیشتری را دریافت خواهید کرد.

10- محتوای قابل اشتراک‌گذاری خلق کنید

قابلیت به اشتراک گذاشتن پست‌ها در استوری یا ارسال آن‌ها در بخش پیام‌های خصوصی یا دایرکت مسیج، قابلیتی کاربردی برای کمک به دیده شدن شما است.

کلید رسیدن به موفقیت در این زمینه، آن است که محتوایی خلق کنید که مخاطبانتان تمایل به بازنشر آن داشته باشند.

مشابه خلق محتوای سیو شدنی، محتوای قابل اشتراک‌گذاری نیاز دارد که با نیازها و علایق مخاطبانتان مرتبط باشد. برای مثال می‌توان به اینفوگرافی‌ها، داده‌های آماری‌ای که می‌توانند بحث‌برانگیز باشند، میم‌های طنز یا نقل قول‌های مرتبط اشاره کرد.

به علاوه شما می‌توانید تعداد دفعات به اشتراک گذاشته شدن پست‌ها را ببینید و راحت‌تر از این قابلیت برای ارزیابی محتواهایتان استفاده کنید.

11- محتوای ویدیویی بیشتری تولید کنید

سال 2020 با بالا گرفتن تب نرم‌افزار تیک‌تاک و البته معرفی قابلیت Reels در اینستاگرام، اهمیت تولید محتوای ویدیویی بسیار افزایش یافت و به نظر نمی‌آید که این تب به زودی فروکش کند.

با به‌کارگیری محتواهای ویدیویی بیشتر در استراتژی تولید محتوایتان، عملا افزایش مشارکت در پروفایل اینستاگرام خود را تضمین می‌کنید. قسمت Reels اینستاگرام بهترین راه برای آزمایش محتواهای کوچک و بررسی راه‌های خلاقانه استفاده از فرم ویدیویی است.

نتیجه گیری

شکی وجود ندارد که اینستاگرام پلتفرمی به شدت رقابتی است اما راه‌های بسیار زیادی برای بهبود اینگیجمنت اینستاگرام وجود دارد. پس دفعه بعدی که برای محتوای اینستاگرام خود برنامه‌ریزی می‌کنید و راهبردتان را تنظیم می‌کنید، تلاش کنید که از این نکات و روش‌ها برای دریافت بازخوردهای بهتر کمک بگیرید.

Torob

هر هفته بیش از ۱ میلیون کاربر از ترب استفاده می‌کنند
محصولات خود را بین میلیون‌ها محصول و در کنار هزاران فروشگاه اینترنتی در معرض دید خریداران قرار دهید.

ثبت فروشگاه
نحوه ثبت نام در ترب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *